Úprava pušky SVT 40


Udělal jsem si radost a koupis si samonabíjecí pušku SVT 40. Je to zbran z WW2, kterou používala ruská armáda. Důvodem výběru téhle zbraně byla cena zbraně (4 800 kč), výkon (kolem 3 700 J ) a cena střeliva (koupí se kolem 5 kč). Prvotní nadšení vyprchalo s otlučeným ramenem. Po 25 ranách jsem měl rameno naklepaný jak řízek. Další co mi vadilo byl tvar pažby. Nevím jak ostatní lidi, ale já rád držím zbran pohodlně a nemusím mít ruku přitom vykloubenou. Tak jsem se rozhod, že si flintu upravím.
Pažbu jsem si nejdříve nakreslil, pak vyřezal z měkýho dřeva zkušební tvar, na kterém jsem se odladil několik rozměrů,
Pak následoval nákup bukového multiplexu, ze kterého jsem vyřezal finální pažbu. Tu jsem natřel epoxidovou pryskyřicí a nastříkal sprejem.
Protože mám vyklepaný ruce, udělal jsem si dvounožku. Nožičky jsou odebíratelný, sklopný a jsou posunuty dopředu, protože čím více vpředu, tím víc eliminují chvění střelce. Jsou upevněny na pažbu a hlavně se dotýkají jen lehce gumovou opěrkou, takže hlaveň je upevněna letmo a může volně kmitat.
Spouštový mechanismus jsem přeleštil pro hladší chod.
Navrhnul jsem si ústovou brzdu, která je akčně-reakční. Kamarád mi ji napálil na laseru a svařil. Brzda se povedla, protože zpětný ráz je subjektivně na úrovni náboje 223 Remington. Při výstřelu to ofoukne nohavice i 3 m za střelcem. Po těchto úpravách se přesnost zlepšila zásadním způsobem. Problémem je chlazení hlavně, protože po 20 ranách se rozptyl začne zvětšovat, ale není to nic zásadního.
V dalším kroku následovali drobné úpravy dvounožky , nahrazení klasické mušky křížem (vysoustružený prstýnek, který je vložený do tunelu mušky a v něm křížem drátky).
Ve finále jsem koupil secondhadovou optiku POSP 6x42 s boční montáží pro dragunova. Původně měli SVT pro optiku vyfrézovány drážky na pouzdru závěru - systém to není špatný, ale má zásadní nevýhodu: Při demontáži a zpětné montáži se z boku stahuje pouzdro závěru a není zaručené, pokud nepoužíváte momentový klíč, že optika bude po nasazení stejně jak před demontáží. A demontovat je třeba kvůli čištění.
Rozebral jsem pušku a šikovné místo bylo na šachtě spouštového mechanismu. Vyfrézoval jsem si lištu (rail) z materiálu 14 220, zkolíkoval se zbraní a stáhl jedním šroubkem. Při výrobě jsem se sekl, takže jsem to zkazil, ale nechtělo se mi to dělat znova, tak je lišta podložená ještě destičkou.
Takže mám pušku téměř srovnatelnou s dragunovem za 1/10 ceny. Blbé je, že tu nejsou poblíž žádné střelnice , kde se nechá střílet alespon na 300m.
Další věcí je montáž nosného řemenu a na nožičkách kapsička na suchý zip. Původně byla na batůžku na mobil, ale hodí se jako pohotovostní zásoba munice na 10 nábojů. Nakonec jsem udělal stavitelnou lícnici. Protože s tím střílím jen já, má pouze 2 polohy. Dolní pro střelbu přes mířidla a horní pro střelbu přes optiku. Lícnice je v poloze zajištěna odpruženými kuličkami, takže stačí jen silnější tlak na zasunutí. Je z nerezového plechu a potažena kůží, abych k tomu v zimě nepřimrznul.

Na obrázcích je testování běžným střelivem (Barnaul) průbojnost. Střílel jsem na 10mm a 15mm destičku na 50m do páskoviny oceli 11 373 (běžná konstrukční) . 10mm je perforovaná skrz, 15mm schází cca 2mm k plnému průrazu. Je pěkně vidět, jak materiál po vstřelu vystříkne ven.
původní vzhled první šablona alfa verze - testovací tvar
celkový pohled celkový pohled celkový pohled
detail ústové brzdy detail ústové brzdy detail nožiček
skloněné nožičky skloněné nožičky střelnice 50m - ten terč vzadu
terč po 5 ranách terč po 20 ranách terč po 40 ranách
průstřel 10mm průstřel 10mm průstřel 15mm
průstřel 15mm průstřel 15mm montáž namontovaná na zbrani
montáž namontovaná na zbrani-odspodu S namontovanou optikou S namontovanou optikou
kapsička na náboje detail montáže S namontovanou optikou
S namontovanou optikou nastřelování křížové mušky na 50m "terč" na 50m přes optiku
lícnice zasunutá lícnice vysunutá lícnice vysunutá
lícnice vysunutá lícnice zasunutá celkový pohled
celkový pohled detail křížové mušky
Počet přístupů na stránky 1